REMM: Energetyka
Elektrownie

Czy warto zainstalować elektrownie słoneczne ?

Jeśli ktoś zakłada, że instalacje takie przyniosą mu wielkie zyski - to się grubo myli! Świadomość, że wpływamy pozytywnie na środowisko w którym mieszkamy, jest bardziej przekonywująca. Zgodnie z założeniem elektrownia taka powinna wytwarzać energię na potrzeby własne. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie ją spożytkować. Wtedy nadmiar tej energii odprowadzany jest do sieci energetycznej. Aby tak się stało powinniśmy podpisać umową z zakładem energetycznym na odbiór energii wytworzonej przez naszą elektrownię. Dla uspokojenia przyszłych użytkowników, należy wyraźnie zaznaczyć, że jeśli wykorzystujemy własną energię to nie musimy płacić zakładowi energetycznemu za kilowatogodziny i za przesyłanie tej energii. Wystarczy policzyć sumę tych kosztów - to właśnie bedzie nasz zysk.

Elektrownia 2,8 kW 230V

Elektrownia słoneczna 2,8 kW 230V podłączona do sieci elektrycznej z jednym imwerterem do którego przyłączono panele solarne (połączone w szereg o napięciu powyżej 400V). Wyprodukowana energia elektryczna jest wykorzystywana na potrzeby własne. Nadmiar energii jest przekazywany do sieci energetycznej. Budowa takiej elektrowni jest stosunkowo prosta ponieważ panele solarne połączone są w szereg. Końcowe napięcie, uzyskane z szeregowego połączenia paneli solarnych, jest sumą napięć wszystkich paneli (tak jak szeregowe połączenie baterii lub akumulatorów). Napięcie to jest doprowadzone do jednego inwertera Sunny Boy SB3000, który przetwarza energię na prąd i napięcie przemienne. Pomimo prostej konstrukcji i mniejszych kosztów system taki posiada szereg wad, na które należy zwrócić uwagę przy planowanym zakupie elektrowni.

Elektrownia 360W 230V

Elektrownia słoneczna 360 W 230V podłączona do sieci elektrycznej zbudowana na mikroinwerterach (każdy panel solarny posiada swój własny inwerter przetwarzający energię prądu i napięcia stałego na prąd i napięcie przemienne 230V. Wyprodukowana energia elektryczna jest wykorzystywana na potrzeby własne. Nadmiar energii przekazywany jest do sieci energetycznej. Suma energii dostarczonej do sieci elektrycznej jest sumą mocy wytworzonej przez każdy inwerter. Inwertery te są dołączone równolegle do sieci za pomocą dedykowanych przewodów.

Ponieważ każde ogniwo dostarcza energię do własnego inwertera pozbywamy się wad poprzedniej elektrowni. Każdy inwerter (przetwornik napięcia stałego na przemienne) komunikuje się przez sieć, bezprzewodowego internetu, z modułem bazowym. Moduł ten łatwo jest oprogramować i podłączyć do domowego routera. Takie połączenie umożliwia nam podgląd pracy elektrowni z każdego komputera dołączonego do internetu. Jak pracuje elektrownia można zobaczyć klikając podany link: Elektrownia ABB.

Elektrownia 800W 230V

Elektrownia słoneczna 600W 230V do zasilania serwerów i komuterów. Dostarcza niezależne napięcie 230V do obciążenia. Ładuje także akumulatory 2x12V (po 200 Ah każdy). Inwerter TN-1500 zasilany jest z dwóch źródeł: trzy równoległe połączonych ogniwa słoneczne 24V po 200W każdy oraz dodatkowo z sieci elektrycznej. Niezależnie od sposobu pracy inwertera priorytetem zasilania jest zawsze energia z ogniw słonecznych. Przy dużym słońcu cała, wytworzona przez baterie słoneczne, energia może być dostarczona do wyjścia inwertera. Inwerter może pracować na dwa sposoby:

Elektrownia słoneczna 200W 12V

Składa się z baterii słonecznej 12V 200W, regulatora ładowania, akumulatora 12V. Wykorzystana jest do ładowania akumulatorów oraz oświetlenia 12V. Takie rozwiązanie można polecić wszędzie tam, gdzie nie ma możliwośći zasilania z innego żródła. Większośc żarówek LED oraz taśm ledowych przeznaczonych jest do zasilania 12V. Taka elektrownia dostarcza, najczęściej, napięcia większego niż 12V. Może być nawet 13,6V! Wtedy znacznie skraca się okres użytkowania takich źródeł światła

Elektrownia słoneczna i turbina wiatrowa

Elektrownia słoneczna z baterią słoneczną 12V 75W łącznie z turbiną wiatrową 12V 100W. Zestaw przeznaczony jest do ładowania akumulatorów 12V oraz zasilania oświetlenia a także do badań technicznych wykorzystania i przetworzenia małego napięcia (od 1,5V) z turbiny wiatrowej.
Wydaje się, że zakup turbiny wiatrowej 12V jest najmniej opłacalny. Każda turbina wytwarza napięcie przemienne trójfazowe. Aby wykorzystać energię tej turbiny musimy zastosować mostek prostowniczy trójfazowy. Na samym mostku prostowniczym tracimy już ok. 1,4 V czyli ok 10% napięcia. Bardziej opłacalny jest zakup turbiny na napięcie 24V lub na większe. Wtedy straty napięcia są odpowiednio mniejsze.
Energię z turbiny wiatrowej można także doprowadzić bezpośrednio do sieci elektrycznej. Jest to tańsze rozwiązanie, które nie wymaga zakupu akumulatora. Testowaliśmy turbiny 24V 400W, 24V 600W, 48V 600W z inwerterami dołączonymi do sieci elektrycznej. Przy odpowienich obrotach turbin uzyskaliśmy założoną moc. Energia wyprodukowana przez testowane turbiny, przekazana została do sieci zgodnie z naszym założeniem. Do badań wykorzystaliśmy inwertery Power Inverter. Pracę trubiny wiatrowej można obejrzeć klikając na ten link:Wiatrak w ogrodzie.

Powrót