REMM: Elektryczne/ Historia.

Elektryczne

Historia energetyki

W 1785 roku Charles Augustin de Coulomb wyznaczył eksperymentalnie siłę działania na siebie ładunków elektrycznych. Zastosowanie nauki o elektryczności i magnetyźmie ograniczało się wtedy do stosowania kompasów używanych np w żegludze.
Od jego nazwiska wywodzi się nazwa ładunku elektrycznego C - "culomb".

W 1800 roku Alessandro Volta skonstruował pierwsze ogniwo Volty poprzez zanurzenie płytek srebra i cynku w słonej wodzie. A w 1801 roku zbudował słynny "stos elektryczny", będący baterią szeregowo połączonych ogniw. Wynalazki te spowodowały szybki rozwój badań nad elektrycznością.
Z jego nazwiskiem spotykamy się na co dzień w określeniu jednostki napięcia elektrycznego V - "wolt".

W 1819 roku Hans Christian Oersted odkrył zależność działania pola elektromagnetycznego, powstałego przez przepływający w przewodzie prąd elektryczny, na igłę magnetyczną. Za najważniejsze następstwo tego odkrycia uważa się stworzenie magnetycznego generatora prądu elektrycznego.

W 1823 roku Andre Marie Ampere zbadał wzajemne oddziaływanie obwodów elektrycznych. Prowadził badania nad działaniem sił magnetycznych wytworzonych w cewce indukcyjnej z rdzeniem żelaznym.
Jego nazwiskiem oznaczono podstawową jednostkę prądu elektrycznego A - "amper".

W 1832 roku Michael Faraday zbudował model maszyny elektrycznej na podstawie własnych prac nad indukcją elektromagnetyczna. Przetworzył energię elektryczną, wytworzoną przez baterię, na energię mechaniczną ruchu przewodu lub magnesu. Opracował teoretyczne podstawy do wyjaśnienia zjawisk magnetyzmu ziemskiego oraz zjawisk indukcji magnetycznej.
Jego nazwiskiem oznaczono jednostkę pojemności kondensatorów F - "farad".

W 1873 roku James Clark Maxwel ogłosił swój "Traktat o elektryczności i magnetyźmie" w którym to udowadniał, że zmienne pole elektryczne powoduje powstanie pola magnetycznego, zaś zmienne pole magnetyczne jest przyczyną powstania pola elektrycznego.

W 1887 roku Heinrich Rudolf Hertz wykrył i udowodnił istnienie fal elektromagnetycznych, co było początkiem rozwoju nowej nauki - radiotechniki.
Na jego cześć jednostkę częstotliwości nazwano H - "hercem".

W 1887 roku Nicola Tesla skonstruował prototyp silnika dwufazowego działającego na zasadzie wirującego pola magnetycznego, który nie posiadał komutatora.
Odkrycie to ostatecznie zdecydowało o zwycięstwie prądu przemiennego i wykorzystaniu energii elektrycznej w naszym codziennym życiu.