REMM: Automatyka/Komputer farmerski.

Automatyka

Wentylacja

1. Opis ogólny

Komputer Farmerski jest głównym elementem naszego systemu sterowania mikroklimatem. Został zaprojektowany, wykonany i oprogramowany przez naszą firmę w 1996 roku. W produkcji zastosowano mikroprocesory znanych na świecie firm.
Konstrukcja komputera jest stale udoskonalana i dostosowywana do skomplikowanych wymagań klienta.
W systemie zastosowano cyfrowe czujniki temperatury. Dzięki specyficznym właściwościom czujników mogą one być dołączone do jednej czterożyłowej magistrali i przesyłać informacje o temperaturze z każdego czujnika osobno na odległość do 100m. Mogą przesyłać także informacje o temperaturze z wielu silosów lub BIN-ów powiadamiając o przekroczeniu temperatury minimalnej lub maksymalnej. Wykonują pomiary temperatury podłogi i powietrza z wielu punktów.

Sam system jest wstanie wysterować praktycznie każde urządzenie do utrzymania wymaganych parametrów mikrokimatu. Oto kilka przykładów specyficznych właściwości zamontowanych już systemów:

  • Sterowanie niezależne trzech pomieszczeń jednocześnie. Po dwa czujniki w każdym pomieszczeniu.
    P1-Zmiana obrotów wirników dwóch wentylatów.
    P2-Zmiana obrotów wirników dwóch wentylatotrów jeden włącz/wyłacz.
    P3-Sześć wentylatorów w systemie włącz/wyłącz w trzech sekcjach.
  • Niezależne sterowanie mikroklimatem w ośmiu pomieszczeniach. W każdym pomieszczeniu zamontowano po jednym wentylatorze.
  • Sterowanie mikrokimatem w sześciu pomieszczeniach, w których zamontowano po dwa wentylatory. Zmiana prędkości obrotowej pierwszego wentylatora dokonana jest przez falownik z modułu napięciowego komputera farmerskiego. Natomiast drugi pracuje w układzie włacz/wyłącz.
  • Sterowanie mikroklimatem w czterech pomieszczeniach wentylatorami oraz ogrzewaniem podłogowym.

2. Funkcje komputera.

  • Odczyt temperatury z dowolnej liczby czujników.
  • Zabezpieczenie programu hasłem. W programie mikroprocesora zainstalowano moduł zabezpieczenia przed przypadkową zmianą nastawień. Bez wprowadzenia zaprogramowanego uprzednio hasła dozwolony jest tylko podgląd nastawionych parametrów bez możliwości ich zmiany.
  • Sterowanie prędkością obrotową wirników wentylatorów.
  • Włączanie i wyłączanie wentylatorów w sekcjach.
  • Włączanie i wyłączanie urządzeń grzewczych.
  • Sterowanie falowników poprzez moduły napięciowe.
  • Otwieranie i zamykanie wlotów powietrza.

3. Nastawiane parametry.

  • Wszystkie parametry ustawia się dla każdego pomieszczenia osobno.
  • Wymagana temperatura w pomieszczeniu.
  • Alarm temperatury minimalnej i maksymalnej.
    Ustawia się w stosunku do temperatury zadanej. Alarm będzie generowany gdy temperatura przekroczy wartość temperatury zadanej plus nastawionej temperatury alarmowej maksymalnej lub temperatura obniży się do temperatury nastawionej, minus nastawiona temperatura alarmowa minimalna
  • Zakres regulacji sterowania wentylatorami.
    Wymusza sterowanie obrotami wentylatorów w zakresie plus/minus 1,5 °C z dokładnością co 0,1 °C w stosunki do temperatury nastawionej. Najczęściej ustawiamy ten parametr od 0,2 °C do 0,8 °C.
  • Czas i okres przewietrzania.
    W temperaturach poniżej zakresu regulacji wentylatory nie pracują. Celowe jest jednak okresowe przewietrzanie pomieszcenia przez włączenie i wyłączenie wentylatorów.
  • Obroty minimalne.
    Pasmo obrotów minimalnych dla wartości do 25 % jest wyłączone z zakresu sterowania ze względu na małą skuteczność wentylacji. Takie rozwiązanie było najbardziej ekonomiczne w większości sterowników, w których zastosowano sterowanie tyrystorowe (sterowanie napięciem zasilania), ponieważ w tym zakresie wirnik wentylatora obraca się za wolno. Zwiększa się wtedy zużycie prądu, wzrasta poziom hałasu oraz nagrzewa się obudowa wentylatora. Pomino zmniejszenia się napięcia prąd pobierany przez wentylator jest nieco większy od prądu znamionowego.
    Ustawienie obrotów minimalnych wymusza, na stałe, minimalne obroty wirnika wentylatora. Jednak w tym przypadku funkcja przewietrzania jest nieaktywna, a użytkownik nie będzie miał wpływu na sterowanie wentylatora po znacznym obniżeniu się temperatury w pomieszczeniu.
    Przy zastosowaniu sterowania falownikowego (sterowanie napięciowe oraz częstotliwościowe) zmiana prędkości obrotów wirników wentylatorów nie wpływa na pogoszenie się parametrów elektrycznych pracy wentylatorów. Ograniczenie prędkości wirników wiąże się ściśle ze zmniejszeniem prądu przepływającego przez wentylator.
  • Obroty maksymalne.
    Zmiana jest wymagana, gdy chcemy obniżyć skuteczność wentylacji. Parametr ten wpływa także na prędkośc maksymalną obrotów wirników wentylatorów w czasie przewietrzania. Zmniejszenie obrotów maksymalnych wyłącza sterowanie drugiego stopnia wentylacji oraz funkcję sterowania chłodzeniem.
  • Włączanie i wyłączanie grzania.
    Określa, przy jakich temperaturach powinno się wyłączyć lub włączyć grzanie
  • Korekcja temperatury.
    Pozwala na dostosowanie wyświetlanego pomiaru do własnych przyrządów pomiarowych. Jest to skuteczna korekcja programowa.

4. Rodzaje komputerów.

  • Kfw6 montowany Kfw.
    Komputer wielosystemowy sterowania mikroklimatem.
    Przeznaczony jest do utrzymywania mikroklimatu do ośmiu pomieszczeń poprzez: regulację obrotów wirników wentylatorów, włączanie i wyłączanie drugiej sekcji wentylatorów, włączanie i wyłączanie ogrzewania, włączanie i wyłączanie urządzeń do chłodzenia. W każdym pomieszczeniu można zainstalować do czterech czujników temperatury
    Na obrazku, po lewej stronie, system do regulacji mikroklimatu obsługujący sześć pomieszczeń z wyłącznikami obwodów wentylatorów oraz włącznikami ręcznymi każdego wentylatora.
  • Kfj-2
    Komputer kfj-2 Komputer jednosystemowy wykorzystany do utrzymywania mikroklimatu w jednym pomieszczeniu. Steruje pracą wentylatorów poprzez: zmianę prędkości obrotowej wirników wentylatorów jednofazowych, włączanie lub wyłączanie wentylatorów jednofazowych lub trójfazowych, włączanie i wyłączanie obwodów ogrzewania w zależności od pomiaru temperatury i nastawionych parametrów oraz zamykanie i otwieranie wlotów powietrza.
    Powyżej widok modułu z zamontowanymi wyłącznikami obwodów elektrycznych i ręcznym włączaniem obwodu wentylatora.
  • Komputer mkfj-2 Mkfj-2
    Moduł komputera farmerskiego.
    Przeznaczony do instalowania w typowych skrzynkach elektrycznych. Wykorzystany jest do utrzymywania zadanych parametrów mikroklimatu w jednym pomieszczeniu.
    Steruje pracą wentylatorów poprzez: zmianę prędkości obrotowej wirników wentylatorów jednofazowych, włączanie lub wyłączanie wentylatorów jednofazowych lub trójfazowych, włączanie i wyłączanie obwodów ogrzewania oraz sterowanie silnikiem otwierania i zamykania wlotów powietrza w zależności od pomiaru temperatury i nastawionych parametrów.
    Powyżej widok modułu z zamontowanymi wyłącznikami obwodów elektrycznych i ręcznym włączaniem obwodu wentylatora.\