REMM: Rolnictwo/ Historia Porcode w Polsce

Rolnictwo

swinka2 swinka2w1 swinka2w2 swinka2w3

Porcode był jednym z kilku dostępnych na świecie systemów komputerowego karmienia loch ciężarnych utrzymywanych w dużych grupach.

Do dzisiaj, jest on używany przez prawie wszystkich rolników, którzy zakupili ten system.
Można odnieść wrażenie, że nowe wytyczne UE, dotyczące grupowej chodowli zwierząt są jak nabardziej doceniane w naszym kraju już chyba od ćwierć wieku.
Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi w edukację, wdrożenie i rozpowszechnienie systemu komputerowej hodowli loch, system ten zyskał wielkie uznanie w środowisku rolniczym.
Doskonałym następcą tej technologii jest system Nedap Velos.
W tym przypadku użytkownik zarządza hodowlą poprzez własny, domowy komputer PC. Stacje żywieniowe oraz komputer sterujący procesem chodowli, podłączone są do domowej sieci komputerowej LAN. Natomiast dostęp do panelu sterujacego uzyskujemy za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej i dowolnego komputera podłączonego do internetu
Z pomocą Nedap Velos użytkownik zarządza kompleksowo nowoczesną fermą świń.
Taki sposób hodowli zwierząt, niezależnie od producenta, jest obecnie zalecany na świecie jako alternatywny do sposobu hodowli, w którym to lochy, przez cały okres ciąży, są trzymane w ciasnych klatkach.
W montowanych przez nas systemach, Nedap Velos oraz Porcode, zwierzęta przebywają w jednym pomieszczeniu bez ograniczenia przestrzeni. Wybierają sobie same miejsce przebywania i odpoczynku.
Każda locha wpisana do systemu komputerowego posiada w uchu elektroniczny indentyfikator. W dowolnie wybranym okresie wchodzi do stacji paszowej, w której otrzymuje swoją dawkę pokarmową.
Pasza podawana jest w określonych małych porcjach w ustalonych odstępach czasu. Każda porcja podawanej paszy zraszana jest wodą przez zawór elektromagnetyczny uruchamiany z komputera stacji pokarmowej.
W trakcie spożywania zwierzę jest odgrodzone od reszty stada, ponieważ system komputerowy zamyka wejście do stacji paszowej. Po zjedzeniu ostatniej, przydzielonej, dawki locha powinna wyjść ze stacji paszowej. Po tym dla następnej lochy oblokowują się lub otwierają drzwi wejściowe.

Rolnicy, którzy wykorzystują systemy Nedap Velos oraz Porcode wskazują na jego liczne zalety:

  • niski koszt modernizaji budynku i instalowania systemu oraz swobodna i precyzyjna kontrola zwierząt (żywienia, zdrowia, stanu fizjologocznego)
  • ułatwiona obsługa zwierząt
  • utrzymanie bezstresowe przez co wydłuża się czas brakowania loch
  • swoboda poruszania się loch, legowiska ze słomy i utrzymywanie w warunkach zbliżonych do naturalnych powoduje, ze porody są łatwiejsze a żywotoność i przeżywalność prosiąt większa
  • zdecydownie lepszy komfort i prestiż pracy dla samego hodowcy

System komputerowego zarządzania fermą trzody chlewnej można instalować, gdy stado podstawowe liczy ok. 50 loch.

Porcode zamontowano w Polsce po raz pierwszy w 1993 roku w miejscowości Wronie k. Wąbrzeźna na fermie Agro-Wronie. Do dzisiaj pracują tam aż dwa takie systemy - system z jedną stacją paszową oraz system z dwoma stacjami paszowymi. Na pamiątkę tego wydażenia wykonano zdjęcie, które umieszczono w artykule "The bright side of Poland" w wydawnictwie AGRICULTURA NEWS 7/1993

Urządzenia te bardzo szybko rozpowszechniły się w naszym kraju. Do dziś instalujemy i serwisujemy, dobrze przyjęte w Polsce, komputerowe systemy hodowli zwierząt Porcode a także, nowe, Nedap Velos.
Liczba zamontowanych, w naszym kraju, takich systemów przewyższa wszystkie podobne urządzenia instalowane przez inne firmy o zbliżonym profilu.
Znakomita obsługa i dobry serwis powodują, że systemy Nedap Velos oraz Porcode są z powodzeniem użytkowane przez naszych klientów.

Oba systemy pracują wg ustalonego, w programie, algorytmu z indywidualną identyfikacją zwierząt. Każda locha posiada w uchu responder (elektroniczny kolczyk) dzięki czemu jest rozpoznawalna przez dowolną stacje paszową. Po odczytaniu takiego kolczyka komputer podejmuje decyzję o wykonaniu określonego działania:

  • przydziela, wcześnie ustaloną przez hodowcę, dawkę pokarmowa
  • zwiększa automatycznie podstawową dawke pokarmową w zależności od okresu ciąży
  • separuje
  • oznacza lochy, zaprogramowanym w komputerze, kolorem.